Wybór odpowiedniego Prawnika, może stanowić o tym jak będzie wyglądało Twoje życie a pośrednio, życie Twojej rodziny, firmy. Kto należy do zbioru zwanego prawnikami ?

W Polsce mający osadzenie w normach prawnych to m.in.:  adwokaci i radcowie prawni – zawody zaufania publicznego. Skąd podział na te dwie grupy ? Nie ma on głębszego uzasadnienia oprócz tego, że same te grupy między sobą żartują, że jak coca-cola połączy się z pepsi-colą to oni też się zjednoczą pod jedną nazwą i Samorządem. Jednak uważa się ogólnie, że elitą wśród zawodów prawniczych obok sędziów są jednak Adwokaci a nie Radcowie Prawni. Nie jest tajemnicą, że najważniejszą motywacją dla 99% prawników, którzy idą na ten kierunek na uczelniach publicznych i niepublicznych są: władza i pieniądze. I tam wszędzie, gdzie te dwa elementy występują możesz ich spotkać. Często w/w grupy prawników np: radcowie prawni mają praktyczne przygotowanie biznesowe, ponieważ wielu z nich wcześniej prowadziło swoją działalność gospodarczą czy to bardziej czy mniej udaną, nie związaną ze swoją aktualną prawniczą profesją lub byli zatrudniani na umowę o pracę w różnych firmach. Pozostałe grupy należące do zbioru prawników to sędziowie, prokuratorzy, notariusze. W reszcie zawodów niekoniecznie trzeba pójść ścieżką zawodu prawniczego, aby go wykonywać i udzielać porad prawnych i obsługi prawnej. Na czele tych zawodów prym wiodą doradcy w dużej mierze to byli radcowie, adwokaci itd. nie wykonujący czynnie tych zawodów.

Jeśli szukasz lub chcesz zatrudnić Prawnika, musisz go poszukać a  nie jest to łatwe zadanie. Oczywiście wykluczamy w tym miejscu tzw. Adwokata z urzędu a także Radcę, którego po złożeniu odpowiedniego wniosku w Sądzie możesz dostać za darmo  a “prawnik z urzędu” dostaje za takie pełnomocnictwo – refundacje na koszt podatników wg stawek zawartych w rozporządzeniu ministra sprawiedliwości (taksa). Prawnika z urzędu możesz sam wskazać, opierając się m.in. na opiniach o nim.

W Sądzie ? ale to już post factum, kiedy mamy “pętle na szyi” a chodzi o to, aby jej zapobiec.

Zajmiemy się w tym krótkim opracowaniu prawnikami, których chcesz zatrudnić “za swoje pieniądze” i oczekujesz od nich jakości świadczonych usług.

Najlepszym sposobem, aby znaleźć prawnika jest poczta pantoflowa. Występuje duże zróżnicowanie w poziomie umiejętności i wiedzy każdego prawnika, więc wskazówki przyjaciół i znajomych są dobrym sposobem, aby zlokalizować  odpowiedniej jakości talent prawny.

Nie sugeruj się przy wyborze tylko znaczkami, logami, tytułami i innymi danymi typu dla kogo pracował/uje, z kim się spotyka, kto u niego bywa, jakie nagrody i certyfikaty dostał (nie każdy prawnik stara się zgłaszać po jakieś nagrody, choć to duży błąd, ponieważ działa to pozytywnie na jego wizerunek i wiarygodność dla klienta, który się dopiero rozgląda za prawnikiem dla siebie. Inny temat, że takie znaczki, certyfikaty itd. po prostu można sobie dzisiaj kupić i nie są one tożsame z jakością danego prawnika).

Oglądałeś/łaś amerykański film fabularny z 2001 roku Legalna blondynka – w reż. Roberta Luketica?

Idąc tropem scenariusza tego filmu, możesz najpierw skorzystać, aby oswoić się ze środowiskiem prawników, a twoje dochody są na niskim poziomie z poradni studenckich i to za darmo. W skład tych Poradni wchodzą ambitni studenci prawa, których interpretacje prawne kontroluje doświadczony nauczyciel-praktyk (z minimum tytułem doktora). W Polsce ten zakres poradnictwa choć dotowany z różnych żródeł jest traktowany po macoszemu, ale odnotowujemy fakt, że niektóre uczelnie  publiczne i prywatne kształcące prawników, podchodzą do tego tematu bardzo poważnie. Na uczelniach wyższych na zachodzie Europy i w USA, ten rodzaj poradnictwa, hodujący póżniej wybitnych prawników jest na porządku dziennym. Pamiętaj też przy tej okazji, że i twój prawnik  w wielu kwestiach (np: porady prawne na e-mail, sporządzanie pism), będzie się wysługiwał lub już to robi będącymi u niego praktykantami, stażystami lub aplikantami. Czy się tym pochwali? hmm…

Wracając do naszego głównego tematu – istotą problemu jest określenie typu prawnika jakiego chcesz zatrudnić do Twoich konkretnych celów. Większość prawników koncentruje swoją  praktykę w kilku specjalnościach prawnych, takich jak prawo rodzinne, prawo karne, prawo pracy itd. Dlatego ważne jest, aby zatrudnić prawnika z wiedzą i doświadczeniem  której Ty  konkretnie potrzebujesz.

 

Poniższa wyliczanka, pomoże Ci znaleźć  takiego prawnika, który będzie pasował  do Twoich potrzeb:

a) został polecony gremialnie przez przyjaciół, krewnych, sąsiadów, współpracowników biznesowych i znajomych. Jest to najlepszy sposób na znalezienie prawnika. Osoby te nie mają żadnego interesu, ani finansowego lub innego, polecając Ci tego a nie innego prawnika. Podzielą się z Tobą pozytywami lub problemami jakie napotkali w swoich kontaktach z konkretnym prawnikiem lub kancelarią,

Kuszące jest, aby zatrudnić jako  swojego Prawnika, znajomego lub krewnego, jeśli takiego masz , ale nie jest to najlepszy pomysł, choć wydaje Ci się że będzie on tańszy i wart większego zaufania, jeśli nie ma odpowiedniej specjalizacji, która Cię interesuje,

b) Regionalne lub lokalne Izby Gospodarcze. Innym źródłem na znalezienie prawnika w Twojej okolicy są Izby Gospodarcze, Przemysłowe i Handlowe Przedsiębiorców, przy których roi się od Prawników, a także urzędy samorządów (urząd gminy, miasta,starostwa …) dla których prawnicy z zewnątrz analizują  różne dokumenty,

c) Prawnicy mogą często polecać innych prawników z danej korporacji, którzy mogą pomóc w Twoich indywidualnych potrzebach. Okręgi sądowe są małe i większość prawników zna kilku innych prawników, którzy specjalizują się w dziedzinie w której chcesz zasięgać porad. Prawnicy są również świadomi reputacji innego prawnika w dziedzinie określonej praktyki. Należy jednak pamiętać, że prawnicy często otrzymują zapłatę lub prowizję za skierowanie  sprawy  do innego konkretnego kolegi – prawnika, która to opłata, może mieć wpływ na ich decyzję jako polecających,

d) Zasoby internetowe – od kilku lat największe źródło wiedzy nie tylko o Prawnikach. Aby znaleźć prawnika, można wyszukiwać według obszaru, praktyki lub lokalizacji geograficznej. Oprócz tego znajdziesz w internecie opinie o jego działalności, wynikach, sukcesach i porażkach. Ważne jest, aby Opinie te czytać z kilku źródeł. Jedno źródło na pewno nie jest miarodajne! Wiele witryn, które opiniują Prawników(zresztą pozostałe zawody również) nastawione są głownie na zysk i często nie przedstawiają stanu faktycznego, wiedzy i umiejętności danego Prawnika. Często zdarza się też, że opinie negatywne Prawnikowi wystawia konkurencja lub ktoś inny w ramach „porachunków z młodości” , natomiast pozytywne sam Prawnik lub jego pracownicy, znajomi czy rodzina.

Czy ilość Lajków na Fanpagu (np: facebook, googleplus) Prawnika jest miarodajna, że dany Prawnik jest godny, abyś skorzystał z jego usług?

Jeśli Prawnik jest tak odważny i prowadzi go regularnie i odpowiada  na nim na drobne pytania Internautów tworząc interakcje to lajk jest jakąś wyrocznią i podpowiedzią (choć ile tych realnych lajków stanowi optimum jego kompetencji 200? 10000? 1000 000 000?), a nie przekleja tylko artykuły z popularnych dzienników lub wydawnictw na które Internauta sam może zajrzeć ( np: dziennik Rzeczpospolita) a Fanpage nie stanowi tylko odnośnika do strony jego Kancelarii –  to niekoniecznie, w dobie i realiach naszych czasów, gdzie sympatie (Like) w social mediach można sobie kupić, nie stanowią one w 100% miarodajnego żródła wiedzy o danym Prawniku, tym bardziej, że komentarze negatywne, często wystawiają Profile Widma, a pozytywne rodzina i bliscy znajomi.

Dotyczy to również innych social mediów jak np: profili w Google + z bardzo widocznymi w tej wyszukiwarce gwiazdkami ratingowymi w wynikach wyszukiwania. Zresztą sprawdź sam czy trudno założyć sobie taki profil a póżniej go oceniać.

Zawsze możesz skorzystać dla obiektywizmu i wyrobienia sobie opinii z treści w social mediach, gdzie o prawnikach nie pisze się tylko pozytywnie jak na przykład na tym profilu – kliknij 

W sieci możesz również znależć witryny, gdzie udzielane są porady prawne za darmo – warto z nich skorzystać jeśli subiektywnie (nie ma dzisiaj nic za darmo!) nic to nas nie kosztuje. Taka porada na ogół ma ogólny charakter i ma na celu zwabienie cię do tego “jedynego kompetentnego prawnika”, niestety ciąg dalszy jest już odpłatny. Korzystaj z wielu żródeł takich bezpłatnych porad i pamiętaj, że zapał że ktoś ci udziela odpowiedzi na twój problem i chce ci pomóc (takich ludzi przecież uwielbiamy) – musisz ostudzić lodowatą wodą i racjonalnym myśleniem typu “czy to ten którego na pewno szukałam/em?” Zarezerwuj sobie czas na ww. Nie każdy prawnik siedzi 24h przy komputerze, aby ci odpisać (przecież nie jesteś jeszcze jego klientem),

e) Porady w ramach Darmowej Pomocy Prawnej. W Polsce od 1 stycznia 2016, zrobiono coś na wzór funkcjonujących w krajach europy zachodniej i USA a mianowicie stworzono 1500 punktów za prawie 100.000.000 PLN rocznie, w których możesz się lokalnie dowiedzieć za darmo, co zaś masz zrobić, gdy nurtuje Cie problem prawny. Niestety Pomoc ta proponowana jest dla konkretnych  grup społecznych tj. nie dla wszystkich. Głównie dla osób o niskich dochodach w podeszłym wieku czy kobiet w ciąży  w sprawach innych niż karne. Na ogół są to bardzo proste porady  i odsyłające do innych instancji.

f) Mamy XXI wiek i jeśli chcesz szybkiej “porady prawnej w ciemno” to firmy z branży nowych technologii oferują je coraz częściej- jako uzupełnienie swojej oferty głównej. Na wzmiankę zasługuje np: oferta jednego z operatorów telefonii komórkowej, który porady prawne oferuje za 7,90 zł.netto/ abonamentu na 1 miesiąc (dane z kwietnia 2018). Porad tych jak ów operator twierdzi, udzielają doświadczeni Adwokaci i Radcowie Prawni.

Jeśli szukasz pomocy prawnej, znalezienie wykwalifikowanego prawnika jest tylko pierwszym krokiem. Wiedzę  na pewno musisz czerpać  z  kilku źródeł. Ryzykiem jest znalezienie i zdanie się na diagnozę jednego Prawnika. Warto mieć porównanie co powiedzą inni jeszcze na etapie nim zdecydujesz się na konkretne usługi tego jedynego.

Kolejnym krokiem jest wybór najlepszego Prawnika dla Twoich potrzeb prawnych – WERYFIKACJA

Ważne jest ile spraw ma wygranych a ile przegranych w oparciu o jakość swojego zespołu prawnego. Nie wszyscy prawnicy są jednakowo wykwalifikowani, kompetentni  i etyczni. Temat jak znaleźć dobrego prawnika  a jak uniknąć tego złego, nie  jest łatwy.

Bierz pod uwagę nawyki pracy prawnika. Są one jednym z największych wskaźników jego kompetencji.

a) Nieodbieranie połączeń telefonicznych i nie oddzwanianie – Prawnik, który nie odbiera telefonów lub nie oddzwania  w odpowiednim czasie, bo jest zbyt zajęty innymi przypadkami a Twoją sprawę  ignoruje nie jest wart polecenia,

b) Nie odpowiada na e-maile – Podobnie jak nieodebrane rozmowy telefoniczne, e-maile bez odpowiedzi mogą  wskazywać, że Prawnik jest zbyt zajęty, zestresowany lub przytłoczony, aby obsłużyć Twoją sprawę lub nie traktuje Twojej  sprawy  priorytetowo,

c) Nie dotrzymuje terminów –  zwłaszcza konsekwentnie  terminów sądowych, najlepiej wtedy zakończyć z nim współpracę  i poszukać  innego Prawnika,

d) Słaba postawa – praca z Prawnikiem, który okazuje protekcjonalną, małomówną, niecierpliwą osobą, może być  trudna. Taka postawa może doprowadzić do konfliktu, Klient – Prawnik i do niepotrzebnych napięć objawiających się złą wolą obydwu,

e) Brak odpowiedniego terminarza – Solidny i zorganizowany kalendarz Prawnika, jest kluczem do dotrzymania terminów i wielu innych priorytetowych obowiązków. Brak odpowiedniego terminarza , może prowadzić do niedotrzymywania terminów i innych katastrof,

f) Obietnica wygranej w Sądzie  – Prawnik nie powinien obiecywać swojemu Klientowi  konkretnego  wyniku, niezależnie od tego jak prawdopodobny, wynik może osiągnąć. Uważaj na obietnice wygranej i powoływanie się na znajomości w sądzie (nawet jeśli wiesz, że Prawnik ma w rodzinie brata, siostrę, matkę, ojca sędziego lub sam Prawnik, kiedyś był sędzią czy prokuratorem – zostaw to jako twój kapitał dodatkowej wiedzy o nim),

g) Odmowa dostarczenia referencji  – Odmowa dostarczenia referencji o jakie poprosiłeś Prawnika,  nie pozwoli Ci porozmawiać z ostatnimi klientami jakich miał i wskazuje, że Prawnik mógł mieć  problemy w  przeszłości z klientami, o których nie chce abyś wiedział.Zarazem, może ci je dostarczyć wybiórczo (samych zadowolonych),

i) Pomieszczenia Kancelarii  Prawnika,  ich lokalizacja,  budynek,  recepcja, sala konferencyjna i  pozostałe biura, mogą dużo mówić o praktyce  prawnika i jego klienteli.

Poniżej  kilka oznak, że nie wszystko jest dobrze z tym Prawnikiem, oceniając powyższe:

– Powierzchnia biurowa w złym stanie – powierzchnia biurowa lub inne jego mienie w złym stanie,  może sygnalizować  jego problemy finansowe,

– Duża ilość pustych biur – Duża liczba pustych biur może sygnalizować znaczną rotację pracowników lub problemy finansowe,

– Zaniedbane, nieuporządkowane biuro – bałagan wpływa na dezorganizację i nieefektywność. Może Prawnik rozwija się w chaosie, ale nie chcesz ryzykować utraty ważnych dokumentów lub zgubić jakiś termin przez ten bałagan,

– Stosy dokumentów lub zapchana poczta elektroniczna –  może wskazywać, że Prawnikowi  brakuje odpowiedniego personelu pomocniczego lub jest chaotyczny, brakuje mu motywacji lub  jest przytłoczony,

Spojrzenie na pracowników Prawnika  jak również na to jak on współdziała z personelem, może dostarczyć wskazówek co do jego skuteczności, kompetencji, rzetelności i etyki.

– Niezadowoleni pracownicy – niezadowoleni pracownicy lub niskie morale w miejscu pracy może sygnalizować słabą komunikację prawnik-personel, napięte relacje i brak troski.Prawnik, który traktuje pracowników słabo – poprzez zastraszanie, wyzwiska, chamstwo i inne zachowania – może generować konflikt, napięcie i złą wolę.

– Wysoki wskaźnik rotacji –  może sygnalizować niezadowolenie z kancelarii prawniczej w ogóle lub prawnika konkretnie. Zadowoleni pracownicy są bardziej skłonni do pozostania w firmie, niezależnie od  wynagrodzenia i innych świadczeń.

– Brak pracowników – Prawnik, który nie posiada odpowiedniego personelu pomocniczego, może mieć problemy finansowe.

Problemy finansowe Prawników nie powinny ich wykluczać z naszych wyborów, ale jeśli nie posiadamy tej informacji  w dalszej  współpracy z nimi mogą zdarzać  się”niespodzianki”.

Niespodzianki przy rozliczeniach  z Prawnikiem za Usługi, wyższe niż pierwotnie w uzgodnieniach to często: koszty czasochłonnych rozmów telefonicznych, dodatkowego kserowania, materiały biurowe, opłaty pocztowe, paliwo, bilety lotnicze, kolejowe, analizy  lub inne koszty ukryte, na które również trzeba uważać dobierając do swoich potrzeb czy Indywidualnych czy Firmowych odpowiedniego Prawnika.

Jak widzisz znalezienie najlepszego prawnika dla siebie nie jest takie proste i musisz zarezerwować na tę czynność więcej czasu niż zapewne myślałeś. Powodzenia

Wybór odpowiedniego Prawnika Adwokata Radcy
5 (100%) 30 głosy