Aktualizacja 2023-06-23 przez Moderator
Otwieramy tym artykułem, dzielenie się wiedzą i doświadczeniem w social mediach.
Jeśli znalazłeś się w trudnej sytuacji prawnej i potrzebujesz porady, zatrudnienie najlepszego prawnika dla siebie jest niewątpliwie mądrym posunięciem.
Istnieje jednak kilka dodatkowych kroków, które można podjąć, aby zwiększyć swoje szanse na sukces w sprawie.
Podczas gdy prawnik przekaże ci instrukcje i zada odpowiednie pytania, możesz uzyskać cenny wgląd w swoją sytuację, zadając właściwe pytania i podejmując odpowiednie przygotowania. Aby zwiększyć prawdopodobieństwo uzyskania korzystnego wyniku podczas przesłuchania lub procesu, rozważ poniższe sugestie:
1. Dokumentuj każdy istotny szczegół.
Jeszcze przed pierwszym spotkaniem z prawnikiem poświęć czas na zanotowanie wszystkich ważnych informacji związanych ze sprawą. Jeśli to możliwe, uporządkuj szczegóły w porządku chronologicznym za pomocą komputera. Pamiętaj, że Twój prawnik nie może czytać w Twoich myślach i nie był obecny podczas incydentów, więc ważne jest, aby przekazać mu wszystkie istotne szczegóły. Twój prawnik wie, co jest istotne i co można przedstawić podczas przesłuchania. Nawet najmniejszy szczegół może mieć znaczenie, więc jeśli coś przyjdzie ci do głowy później, pamiętaj, aby to zapisać i niezwłocznie podzielić się tym z prawnikiem. Podczas pierwszego spotkania wyjaśnij, czy Twój prawnik preferuje komunikację telefoniczną czy mailową. Poczta elektroniczna jest często najwygodniejszym sposobem wymiany informacji, ponieważ zapewnia pisemny zapis.
2. Uzyskanie odpowiednich informacji od Prawnika.
Przed zaplanowanym spotkaniem z prawnikiem warto sporządzić listę pytań i zrobić notatki. Zapytaj o typowe procedury związane z twoją konkretną sprawą, średni czas trwania podobnych spraw i jakie wyniki możesz racjonalnie przewidzieć.
Ważne jest jednak, aby powstrzymać się od pytania prawnika, czy wygrasz swoją sprawę. Pamiętaj, że ich rolą jest zapewnienie ci najlepszej możliwej reprezentacji prawnej. Twoim obowiązkiem jest współpraca z nimi. Nikt nie jest w stanie dokładnie przewidzieć przyszłości ani dokładnych decyzji podjętych przez sędziego.
3. W przypadku pojawienia się nowych okoliczności, należy poinformować o nich swojego prawnika.
Obejmuje to sytuacje, w których zwraca się do Ciebie inna strona. Twój prawnik może być w stanie interweniować i rozwiązać sprawę poprzez zwykłą rozmowę telefoniczną lub pisemną korespondencję. Jeśli jesteś ofiarą zastraszania lub nękania, ważne jest, aby natychmiast poinformować o tym swojego prawnika. Branie spraw w swoje ręce i szukanie zemsty może potencjalnie pogorszyć sytuację.
4. Zaufaj doświadczeniu swojego prawnika.
Jeśli znalazłeś się w obliczu problemu prawnego i skorzystałeś z usług prawnika, który specjalizuje się w Twojej konkretnej sytuacji, ważne jest, aby zaufać jego osądowi.
Od samego początku podejmij świadomą decyzję o nawiązaniu dobrych relacji roboczych z prawnikiem. Pamiętaj, że ich głównym celem jest pomoc w wygraniu sprawy. Bądź chętny do współpracy i szybko dostarczaj wszelką niezbędną dokumentację, ponieważ pomoże mu to w skutecznym i wydajnym wykonywaniu swojej pracy.
Twój prawnik rozumie, czego możesz potrzebować i chce mieć pewność, że wszystko jest dobrze przygotowane, zanim razem wejdziecie na salę sądową. Być może będzie musiał zweryfikować fakty, a informacje, o które prosi, pomogą mu w tym. Miej wiarę w ich osąd i ufaj, że mają na uwadze Twój najlepszy interes.
5. Ważne jest, aby zawsze być szczerym wobec swojego prawnika.
Twój prawnik jest Twoim najsilniejszym sprzymierzeńcem i może Ci pomóc tylko wtedy, gdy posiada wszystkie informacje. W przypadku zatajenia jakichkolwiek szczegółów, strona przeciwna może podnieść je w sądzie, stawiając cię w niekorzystnej sytuacji, jeśli twój prawnik nie jest ich świadomy.
Nawet jeśli dany szczegół może postawić Cię w negatywnym świetle, nadal ważne jest, aby poinformować o nim prawnika. Twój prawnik nie jest po to, aby Cię osądzać; jego rolą jest zbudowanie dla Ciebie najlepszej obrony. Będąc świadomym niekorzystnych informacji, Twój prawnik może albo uniknąć podniesienia ich w sądzie, albo opracować strategię, aby zminimalizować ich wpływ. Nie narażaj swojej sprawy na szwank poprzez wprowadzanie w błąd lub ukrywanie faktów przed prawnikiem.
Jeśli druga strona jest nieuczciwa, pamiętaj, aby zwrócić na to uwagę prawnika. To Ty najlepiej znasz sytuację, a Twój prawnik może nie zdawać sobie sprawy, że coś jest fałszywie przedstawiane, chyba że go o tym poinformujesz.
Pamiętaj, że Ty i Twój prawnik jesteście zespołem pracującym nad tym samym celem – znalezieniem najlepszego możliwego rozwiązania Twojej sytuacji.
6. Porządkuj swoje dokumenty.
To zadziwiające, jak wiele papierkowej roboty może nagromadzić się podczas jednej sprawy! Tak jak ty polegasz na swoim prawniku, który dba o porządek w twoich dokumentach, tak samo ty musisz utrzymywać logiczny porządek w swoich także notatkach.
Aby zapewnić łatwy dostęp, przechowuj wszystkie materiały związane ze sprawą w segregatorze z przegródkami. W ten sposób możesz szybko znaleźć to, czego potrzebujesz, gdy zajdzie taka potrzeba. Radzenie sobie ze sporami prawnymi może być samo w sobie frustrujące, a ostatnią rzeczą, jakiej chcesz, jest marnowanie czasu na szukanie czegoś, co niejasno pamiętasz, ale czego nie możesz zlokalizować.
7. Upewnij się, że przybędziesz na każde spotkanie 10 minut przed czasem.
Pozwoli to na zebranie myśli i skupienie się na omawianym temacie.
Poświęć chwilę na przejrzenie swojego notatnika i zapoznanie się z układem notatek. Weź głęboki oddech i spróbuj się zrelaksować, wiedząc, że zrobiłeś wszystko, co w twojej mocy, aby się przygotować. Doceń fakt, że masz wykwalifikowanego prawnika, który zajmuje się papierkową robotą i wykorzystuje swoją wiedzę do opracowania zwycięskiej strategii dla Twojej sprawy.
8. Nie trać zbyt wiele czasu na opowiadanie swojemu prawnikowi, jak się czujesz.
Unikaj poświęcania nadmiernej ilości czasu na wyrażanie swoich emocji prawnikowi.
Prawdopodobnie jest on już świadomy twoich uczuć, że jesteś zmartwiony, zły, skruszony, zdezorientowany, nieszczęśliwy, sfrustrowany i tuzin innych rzeczy. Spędź czas ze swoim prawnikiem przygotowując najlepszą możliwą strategię i prezentację sądową.
Staraj się być rzeczowy i skoncentrowany, pomimo wewnętrznego zamieszania, którego doświadczasz. Staraj się unikać myślenia o najgorszym scenariuszu, wyobrażając sobie dobry wynik.
9. Nie angażuj się w rozmowy z mediami lub osobami reprezentującymi przeciwną stronę konfliktu.
Rozmowa z mediami nie pomoże w rozwiązaniu kwestii prawnych. Ważne jest, aby pamiętać, że dziennikarze są bardziej zainteresowani generowaniem kontrowersji niż przekazywaniem faktycznych informacji. Ich celem jest sprzedaż oglądalności, a nie przedstawienie bezstronnej relacji.
Jeśli znajdziesz się w sytuacji, w której musisz porozmawiać z dziennikarzami, po prostu powiedz, że twój prawnik odradził omawianie jakichkolwiek szczegółów. Nawet pozornie nieszkodliwe stwierdzenia mogą potencjalnie zaszkodzić sprawie. Pamiętaj, że poleganie na mediach, które dokładnie cię zacytują, nie jest gwarantowane. Najbezpieczniej jest odpowiedzieć stanowczym “Bez komentarza”.
10. Upewnij się, że ubierasz się odpowiednio do stawienia się w sądzie, postępując zgodnie z poniższymi wskazówkami.
Przed terminem rozprawy odwiedź salę rozpraw, aby zapoznać się z jej lokalizacją i czasem dojazdu. W dniu rozprawy wyjedź wcześniej, aby uniknąć potencjalnych opóźnień.
Skonsultuj się ze swoim prawnikiem w sprawie zalecanego czasu przybycia. Pozwoli to prawnikowi omówić z Tobą wszelkie szczegóły przed rozpoczęciem rozprawy. Skorzystaj z tej okazji, aby zadać wszelkie pozostałe pytania i wysłuchać jego wskazówek.
Unikaj noszenia swobodnego stroju, takiego jak niebieskie dżinsy, t-shirty lub odzież w stylu wojskowym. Zamiast tego wybierz profesjonalny strój, taki jak niebieskie lub czarne spodnie wizytowe, koszula zapinana na guziki i krawat. Kobiety powinny nosić formalne spodnie lub spódnicę z dopasowaną bluzką, unikając bluzek z dekoldem. Biżuteria jest dopuszczalna. Ubierz się tak, jakbyś uczestniczył w kluczowej rozmowie kwalifikacyjnej o Pracę na funkcje Ministra Sprawiedliwości.
Na salę rozpraw należy przynieść notatnik zawierający wszystkie niezbędne dokumenty. Dodatkowo należy zabrać ze sobą dodatkowy papier do pisania i długopisy.
Podczas postępowania usiądź obok swojego prawnika i bądź uważny. Jeśli masz jakieś pytania lub uwagi, dyskretnie przekaż je w formie notatki swojemu prawnikowi. Unikaj odwracania jego uwagi od postępowania na sali sądowej.
Miej zaufanie do zdolności prawnika do skutecznego przedstawienia Twojej sprawy. Zaufaj własnemu przygotowaniu i pracy wykonanej wspólnie z zespołem prawnym.
Foto: freepik.com