Prezydent RP na XII Krajowym Zjeżdzie Adwokatury

dsga436

Chylę czoło przed wielkim dorobkiem polskiej adwokatury na przestrzeni polskich dziejów – powiedział w piątek prezydent Andrzej Duda podczas XII Krajowego Zjazdu Adwokatury w Krakowie.

W swoim wystąpieniu prezydent m.in. wspominał adwokatów, którzy zginęli w czasie II wojny światowej. Mówił też o „wielkiej karcie polskiej adwokatury okresu komunizmu, kiedy próbowano założyć kaganiec polskiej adwokaturze; kiedy nie było to bezpieczne, bo można było nawet stracić życie”. Wymienił nazwiska nieżyjących już adwokatów, którzy bronili w procesach politycznych w PRL – m.in. Macieja Bednarkiewicza, Macieja Dubois i Władysława Siłę-Nowickiego oraz żyjących – Jana Olszewskiego i Czesława Jaworskiego.

„Ale byli ci sprawiedliwi, którzy się nie bali, mimo ryzyka, które się z tym wiązało wtedy. I to oni wybudowali adwokaturę taką, jaką byśmy wszyscy chcieli widzieć: ci, którzy mówią o sobie, że są państwowcami, ci, którzy mówią o sobie, że są patriotami ” – oświadczył Duda.

„I to jest ta wielka karta polskiej adwokatury, przed którą z całą pewnością wszyscy, z prezydentem RP na czele, powinni pochylić czoło. I chylę to czoło dzisiaj przed tym wielkim dorobkiem polskiej adwokatury na przestrzeni polskich dziejów” – powiedział Duda, co zebrani przyjęli oklaskami.

Prezydent zwrócił się do środowiska adwokackiego o obiektywizm

Podczas swojego wystąpienia prezydent zwrócił się do środowiska adwokackiego z prośbą o zachowanie obiektywizmu w kwestiach politycznych. „Jeżeli jako środowisko wypowiadacie się państwo, czy będziecie się wypowiadali w przyszłości w sprawach czysto politycznych, czy ze styku prawa i polityki, proszę o jedno: prosiłbym o jak największe zachowanie obiektywizmu w sferze faktów. To znaczy, żeby je przedstawiać takimi, jakimi one były, oraz w takiej kolejności, w jakiej wystąpiły. W sferze także ich oceny i znaczenia dla sprawy prosiłbym o obiektywizm” – powiedział.

Duda prosił także władze adwokatury, aby ich stanowisko – jako całości – było jak najbardziej wyważonym i zobiektywizowanym. „Bo tylko wtedy będzie można powiedzieć, że adwokatura ocenia sytuację i zajmuje swoje stanowisko. Czyni wszystko, żeby nie stanąć po żadnej stronie sceny politycznej w sposób zdecydowany” – podkreślił.

Zwrócił uwagę, że w środowisku adwokackim są osoby z różnymi poglądami, co czasem powoduje spory polityczne. „Oczywiście zawsze mamy prawo do tego sporu, bo spór jest pewną naturą demokracji” – stwierdził prezydent. (PAP)

Uzupełnienie informacji z KZA 2016

XII KZA poruszył kwestie :Tajemnicy adwokackiej, Ładu konstytucyjnego, Systemu pomocy prawnej, Wykonywania zawodu Adwokata, Wizerunku Adwokata, Zmiany w Kodeksie Etyki Adwokackiej

Krajowy Zjazd Adwokatury wybrał adw. Jacka Trelę na funkcję prezesa NRA.

Kilka dni wcześniej odbył się XI Krajowy Zjazd Radców Prawnych w Warszawie, na czele  KRIP stoi Maciej Bobrowicz.

Ocena
najlepszy prawnik